پشم سنگ

پشم سنگ

فروش پشم سنگ گلخانه

شنبه بیست و یکم 3 1401

پشم سنگ گلخانه

پشم سنگ گلخانه یا پشم سنگ کشاورزی از بسترهای مفید برای رشد محصولات کشاورزی به حساب می آید. البته به غیر از پشم سنگ گلخانه، بسترهایی نظیر ذغال سنگ نارس، خاک اره، شن، پرلیت، ماسه، پوسته برنج و مواد پلیمری نظیر فوم ها نیز برای کشاورزی بدون خاک مفید هستند. کشاورزی بر روی بسترهای یاد شده را کشاورزی به روش هیدروپونیک نیز می گویند.

به طور کلی، سیستم رشد هیدروپونیک عبارت است از یک بستر غیرخاکی که گیاهان و محصولات کشاورزی در آن پرورش داده می شوند. پشم سنگ گلخانه بهترین ماده برای اجرای این نوع کشاورزی محسوب می شود.


امروزه روش های کشاورزی به گونه ای هستند که هر گیاه آب و املاح را تنها به اندازه نیاز خود دریافت خواهد کرد؛ بدون آن که مقدار بیشتر یا کمتری در اختیار آن قرار گیرد. کشاورزی هیدروپونیک نیز از همین الگوریتم برای تولید محصولات کشاورزی استفاده می کند.

رشد محصولات کشاورزی

برای رشد محصولات کشاورزی در پشم سنگ گلخانه، باید ابتدا بذر یا قلمه گیاه در یک محیط اولیه و نسبتا محدود جوانه زده و سپس به محیطی بزرگتر منتقل گردد. خاصیت جذب رطوبت پشم سنگ گلخانه برای اجرای طرح های کشاورزی هیدروپونیک بسیار مفید است.

این مساله از خواص دیگر پشم سنگ نظیر ضد قارچ و میکروب بودن آن نیز نشات می گیرد؛ زیرا از بروز هر گونه آفت می تواند جلوگیری کند.

پشم سنگ گلخانه چیست؟

پشم سنگ گلخانه یا همان پشم سنگ معمول که برای عایق بندی های صوتی و حرارتی به کار می رود، نوعی ماده معدنی است. این عایق معدنی از ترکیب سنگ های آتشفشانی بازالت و سرباره های فولادی تولید می شود. پشم سنگ، خواص منحصر بفردی دارد که آن را برای اجرای طرح های کشاورزی هیدروپونیک نیز مساعد می سازد.

بر اساس پیشرفت هایی که در زمینه تحقیقات کشاورزی به دست آمده است، پشم سنگ یک ماده معدنی مفید و حمایتگر برای رشد محصولات کشاورزی است.

در تولید پشم سنگ ابتدا تارهای پشم سنگ در یک محفظه چرخان ایجاد شده و سپس به حالت فشرده در می آیند. فشرده شدن پشم سنگ باعث می شود تا صفحات بزرگی شکل بگیرد. میزان فشار وارد بر این صفحات متغیر است. به طوری که مقدار پشم سنگ موجود در واحد سطح یا حجم صفحات (چگالی پشم سنگ) می تواند متفاوت باشد. عملکرد و قیمت انواع پشم سنگ با دانسیته ها و ضخامت های مختلف نیز با یکدیگر تفاوت دارند.


دانسیته پشم سنگ گلخانه چقدر است؟

یکی از مهم ترین نکات در تولید پشم سنگ گلخانه و انواع دیگر آن، تخصیص دانسیته های مختلف به انواع پشم سنگ است. برای مثال، پشم سنگ تخته ای که یکی از پرمصرف ترین انواع پشم سنگ است، در چگالی های 50، 80، 100 و 120 کیلوگرم بر متر مربع تولید می گردند. ضخامت پشم سنگ نیز از پارامترهایی است که در هنگام خرید پشم سنگ گلخانه باید به آن دقت نمود. زیرا این مساله بر قدرت مقاومت و دانسیته پشم سنگ تاثیرگذار خواهد بود.

در تولید پشم سنگ کشاورزی، باید اسلب ها یا همان صفحات بزرگ به گونه ای طراحی شوند که به راحتی قابل حمل شوند. در نتیجه بهتر است این صفحات در ابعاد مناسب برش خورده و سپس مورد استفاده قرار گیرد. معمولا پشم سنگ گلخانه ای برای ایجاد بستر مناسب به شکل محفظه های مکعبی در می آیند. این محفظه ها حفره هایی برای کاشت بذر یا زدن قلمه دارند که گیاه درون آن ها قرار می گیرد.

مزیت های کشاورزی با پشم سنگ گلخانه چیست؟

برای اجرای کشاورزی به روش هیدروپونیک از خاک استفاده نمی شود. بلکه مقدار آب و املاح (شامل کود و مواد مغذی) مورد نیاز گیاه از طریق بسترهای از جنس پشم سنگ گلخانه ای به گیاه می رسد. مهم ترین مزیتی که کشاورزی با روش هیدروپونیک برای تولید کنندگان محصولات کشاورزی دارد، صرفه جویی بالا در مصرف آب و منابع مصرفی نظیر کود شیمیایی است.

بستری که برای رشد و تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد باید ویژگی های خاصی داشته باشد. از مهم ترین ویژگی هایی که باعث می شود پشم سنگ گلخانه یک بستر ویژه در کشاورزی بدون خاک به حساب آید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت در برابر جذب رطوبت
  • صرفه جویی در مصرف آب و املاح
  • عدم وجود باکتری ها، قارچ ها و میکروب ها

بسترهای پشم سنگ گلخانه، ساختار تقریبا لایه ای دارند که در لایه های زیرین رطوبت بیشتری بوده و سطح آن خشک به نظر می رسد. بنابراین، لازم است در آبیاری این بسترها نهایت دقت به خرج داده شود. در غیر این صورت، ممکن است گیاهان در اثر آبدهی زیاد دچار تنش، آسیب و پوسیدگی شوند.

همچنین، آب اضافی موجود در بستر به همراه املاح باقی مانده، از لایه های زیرین بستر خارج می شوند. در نتیجه با جمع آوری ترکیب این دو که به صورت محلول استخراج می گردد، می توان گیاهان را مجددا آبیاری و تغذیه نمود. پس بستر ساخته شده از پشم سنگ گلخانه ای نقش موثری در صرفه جویی آب و منابع مصرفی خواهد داشت.

کارخانه های زیادی به تولید و فروش پشم سنگ گلخانه ای می پردازند. اگر به دنبال خرید بهترین پشم سنگ گلخانه هستید، می توانید از محصولات پشم سنگ آسیا دیدن نمایید.

کدام نوع پشم سنگ گلخانه ای برای کشاورزی مناسب تر است؟

پشم سنگ انواع مختلفی دارد. با این حال، همه گونه های مختلف پشم سنگ برای طرح های هیدروپونیک و تولید محصولات کشاورزی مفید نیستند.

در ادامه به ویژگی های اصلی پشم سنگ گلخانه ای اشاره خواهیم کرد.

میزان خلوص پشم سنگ گلخانه

بهترین نوع پشم سنگ گلخانه، گونه ای است که از سنگ بازالت خالص تهیه می شود که به آن دیاباز نیز می گویند. مهم ترین ویژگی پشم سنگ کشاورزی تولید شده از سنگ های معدنی دیاباز، تعادل معدنی بی اثر و غیر واکنشی آن است.

پشم سنگ هایی که در تولید آن ها از مقدار زیادی سرباره های فولادی استفاده می شود، حجم بالایی از فلزات را شامل می شوند. این فلزات در برخورد با محلول های شامل مواد مغذی، با آن ها واکنش خواهند داد. بنابراین، این نوع پشم سنگ ها برای کشاورزی هیدروپونیک مناسب به نظر نمی رسند. در تولید پشم سنگ کشاورزی باید حجم بیشتری از سنگ های بازالت و مقدار کمتری از سرباره استفاده نمود.

یکنواخت بودن بافت پشم سنگ گلخانه

در تولید پشم سنگ گلخانه با کیفیت بالا، ضخامت صفحات تولید شده و توزیع مواد در آن ها کاملا یکنواخت است. همچنین، در این نوع پشم سنگ های مرغوب گلخانه، چسب و گلوله های معدنی تنیده نشده در بافت صفحات، به صورت یکنواخت توزیع شده اند.

زهکشی مناسب پشم سنگ گلخانه

اصلی ترین مورد در انتخاب و خرید بهترین پشم سنگ گلخانه آن است که چنین بستری باید به صورت یکنواخت خیس شود. در واقع، پشم سنگ باید بتواند به راحتی آب را در خود نگه دارد؛ اما نباید مانند یک اسفنج کاملا خیس شود. بنابراین، برای انتخاب یک بستر پشم سنگ مناسب برای هیدروپونیک باید پشم سنگ با زهکشی مناسب را انتخاب نمود.

پشم سنگ گلخانه ای برای کشاورزی هیدروپونیک چگونه تولید می شود؟

ماده ای برای رشد و پرورش گیاهان کشاورزی یک بستر خوب محسوب می شود که بتواند محلول آب و املاح را در خود نگهداری کند. پشم سنگ گلخانه یا پشم سنگ باغبانی نیز دارای ویژگی مرطوب کنندگی منحصربفردی است. در اصل، مواد معدنی اولیه که در تولید پشم سنگ به کار برده می شوند، دارای روغن معدنی هستند و در نتیجه، پشم سنگ گلخانه تولید شده همواره آب را دفع می کند (خاصیت آبگریزی پشم سنگ).

البته اگر پشم سنگ در بالاترین کیفیت خود تولید شود، عمده روغن های معدنی از آن استخراج خواهند شد. در نهایت لازم است مقداری ماده مرطوب کننده به مواد مذاب سازنده پشم سنگ کشاورزی اضافه گردد. این کار باعث کاهش مقاومت پشم سنگ گلخانه ای در جذب آب خواهد شد. به این ترتیب، پشم سنگ مناسب برای باغبانی و کشاورزی می تواند به راحتی خیس شده و بستر مناسبی برای رشد گیاه به وجود آورد.

فرایند یاد شده برای تولید پشم سنگ کشاورزی با بهترین کیفیت است. اما در نظر داشته باشید که کیفیت واقعی یک صفحه پشم سنگ به دقتی بستگی دارد که در حین ساخت آن به کار گرفته شده است. به این معنا که روش های دیگری نیز برای افزایش قدرت جذب آب ممکن است به کار گرفته شود. برای مثال، گاهی ممکن است در ساخت برخی برندها، از صابون های مخصوص استفاده کنند. این صابون های تصفیه شده کمک می کنند تا مقاومت پشم سنگ در جذب آب و رطوبت کاهش یابد.

البته اگر از این روش برای تولید پشم سنگ با قدرت جذب مناسب تولید شود، لازم است ماده مرطوب کننده هر بار تمدید گردد. زیرا در حین آبیاری ماده مرطوب کننده شسته شده و پشم سنگ گلخانه ای خاصیت خود را از دست خواهد داد.

فرایند جذب و نگهداری آب در پشم سنگ گلخانه ای چگونه است؟

پشم سنگ گلخانه ای لایه های مختلفی دارد که هر لایه در جذب آب متفاوت عمل می کند. در واقع، زهکشی لایه های مختلف پشم سنگ کشاورزی با یکدیگر تفاوت دارد. نیروی جاذبه زمین باعث می شود تا پس از آبیاری، ترکیب آب و مواد مغذی به لایه های زیرین منتقل شود. به طور کلی، ساختار پشم سنگ کشاورزی در حالت معمول دارای 80 درصد محلول، 5 درصد الیاف پشم سنگ و 15 درصد فضاهای خالی است. وجود حجم بالای محلول آب و املاح باعث می شود تا ریشه گیاهان به سرعت رشد کنند. در نتیجه، با کاهش محلول موجود، به تدریج فضاهای خالی ایجاد شده در لایه های پشم سنگ افزایش می یابد. بنابراین، اگر به دنبال ایجاد هوای بیشتر در محل ریشه هستید، لازم است آبیاری را کمتر کنید و در بازه های طولانی تری آن را تکرار نمایید.

به طور کلی، اگر پشم سنگ گلخانه ای به حالت اشباعی رسیده باشد، می توان آن را تخلیه نمود. برای این کار تنها کافی است

میزان آبیاری پشم سنگ را مدیریت کرد.

نکته ای که در آبیاری گیاهان رشد یافته در پشم سنگ کشاورزی وجود دارد آن است که تنش آبی

در این گیاهان بسیار نامحسوس رخ می دهد.

این گیاهان زمانی در معرض تنش آبی قرار می گیرند که بستر پشم سنگ گلخانه ای آن به طور کامل

خشک شده باشد. در نتیجه، تولید کننده زمانی متوجه این تنش آبی می شود که گیاه تقریبا از بین رفته است.

بنابراین، برای مدیریت آبیاری و کنترل میزان آب و محلول در پشم سنگ کشاورزی، باید به شرایط منطقه ای

ریشه گیاه دقت نمود.

تولید گوجه فرنگی

برای مواردی چون تولید گوجه فرنگی، وقتی از بستر پشم سنگ گلخانه ای استفاده می شود، حدود

15 لیتر آب در بستر ذخیره خواهد شد.

به این ترتیب، تولید کننده انعطاف پذیری بالایی برای مدیریت هوا و محلول در محل ریشه گیاه خواهد داشت.

آبیاری بستر پشم سنگ گلخانه ای چگونه انجام می شود؟

برای آبیاری پشم سنگ می توان از یک سیستم آبیاری چرخشی استفاده کرد.

این سیستم که ممکن است به زهکشی پسماند نیز شناخته شود، هر بار آب و مواد غذایی اضافی

را جمع آوری می کند.این محلول دوباره می تواند در آبیاری های مراحل بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

در سیستم های غیر چرخشی، آب و املاح اضافی از بستر پشم سنگ گلخانه ای خارج شده

و به زمین منتقل می شود. دو مورد از مزیت های مهم آبیاری چرخشی در سیستم

گلخانه ای هیدروپونیک را در ادامه توضیح می دهیم.

آبیاری گیاهان با استفاده از محلول مغذی

در روش چرخشی، علاوه بر اینکه در مصرف آب و منابع صرفه جویی قابل توجهی صورت می گیرد، آبیاری همیشه

با املاح همراه است.این مساله دقیقا مشابه با سیستم گردش خون بدن عمل می کند. البته در سیستم آبیاری چرخشی

محلول باقی مانده نامتعادل می شود.در نتیجه لازم است تولید کننده با انجام آزمایش های مختلف، سطح مواد مغذی

را سنجیده و در صورت نیاز غلظت آن را اصلاح کند.

بهترین اقدام در آبیاری بسترهای پشم سنگ گلخانه ای، آبیاری های کوتاه مدت و مکرر است.

میزان مصرف آب و املاح به نوع محصول نیز بستگی دارد.

برای مثال، محصولاتی نظیر انگور و گوجه فرنگی در هر بار آبیاری، بخش عمده ای از املاح را

مصرف می کنند.در چنین شرایطی کشاورز یا پرورش دهنده باید طبق یک برنامه مدیریت

شده، میزان مواد مغذی در دسترس گیاه را کنترل نماید.

پیشگیری از انتقال بیماری و آفت به همه گیاهان پرورش یافته

در سیستم آبیاری چرخشی امکان انتقال بیماری بین همه گیاهان از بین خواهد رفت. در واقع، در بسترهایی با پشم سنگ گلخانه ای، فقط تعداد محدودی از گیاهان در ناحیه ای مشترک ریشه دارند. بنابراین، در صورت بروز بیماری در یکی از این گیاهان، تنها همین تعداد محدود با آن بیماری درگیر خواهند شد.

 

شرکت پشم سنگ آسیا ؛ تولید و عرضه انواع پشم سنگ با قیمت مناسب

تهیه پشم سنگ از یک مرجع مطمئن و معتبر باعث اطمینان از کیفیت و کارایی آن می گردد. بنابراین، در صورتی

که بهترین پشم سنگ گلخانه ای را می خواهید، بهتر است به دنبال بهترین فروشندگان باشید.

شرکت پشم سنگ آسیا یکی از بهترین و معتبرترین تولید کنندگان و توزیع کنندگان انواع پشم سنگ با کیفیت

های مختلف است. کشت پشم سنگ (هیدروپونیک) , پشم سنگ پتویی، پشم سنگ لحافی، پشم سنگ لوله ای،

پشم سنگ تخته ای و پشم سنگ فله ای از جمله عایق های صوتی و حرارتی هستند که می توان از

شرکت پشم سنگ آسیا خریداری نمود.

جهت اطلاع از نحوه ثبت سفارش، اطلاع از محصولات تولیدی، دریافت نمایندگی و یا استعلام قیمت محصولات

می توانید از قسمت های دیگر وبسایت یا اینستاگرام پشم سنگ آسیا دیدن فرمایید.

(0) نظر
X